Kontakt

"Majątek Rogalin"Sp.z o.o.

z siedzibą w Rogalinie

ul. Nowa 3, Rogalin

PL 62-022 Świątniki n. Wartą

/Oddział Centralnej Informacji KRS 0000115802

kapitał zakładowy 133.000,-

jedyny wspólnik Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu

NIP 778-01-49-861/

Telefon:

.+48 61 813 80 40,+48 61 813 81 81

E-mail:

rogalin@post.pl

administrator strony www:

m.rogalin@wp.pl (do korenspondencji w sprawie wizyt, wycieczek, jazdy konnej, imprez).

biuro czynne pon - pt 8:00 - 15:00


 
Jazda konna w terminach uzgodnionych telefonicznie z instruktorem

Natalią Gasperowicz 

tel. 504 177 133.

 


 


Oferta - Nasze produkty

Dostawy wody

Rogalin dosłownie stoi na wodzie – głębinowej. Ok. 60 m pod powierzchnią ziemi, w poziomie zwanym Wielkopolską Doliną Kopalną, znajdują się zasoby doskonałej wody. Ujmowane w Rogalinie za pomocą stacji uzdatniania wody tłoczone są przez wodociąg zakładowy i wiejski do 1000 gospodarstw domowych i rolnych w Rogalinie i sąsiednich wsiach: Rogalinku, Sasinowie, Świątnikach, Mleczewie i Radzewicach.

Hodowla owiec

Majątek Rogalin hoduje owce francuskiej rasy mięsnej biała Masywu Centralnego. Owce służą do utrzymanie krajobrazu Łęgów Rogalińskich. Ich wypas powstrzymuje naturalną sukcesję roślin, która zmieniłaby ten odwieczny krajobraz kulturowy i skład przyrodniczy siedlisk. Nadto owce potrzebne są do wykorzystania pasz, a obornik do nawożenia słabych gleb.

Uprawy - produkcja roślinna

 

Większość gruntów Majątku Rogalin rozciąga się na wysoczyźnie powyżej Warty. Oprócz lasów, które po komunistycznej konfiskacie w ramach tzw. „reformy rolnej” weszły w skład Lasów Państwowych, krajobraz tworzą tu głównie pola wielkoblokowe, przedzielone licznymi zadrzewieniami. Są to niewielkie laski śródpolne, kępy, stare aleje oraz wiekowe pojedyncze dęby, najczęściej niestety martwe. W Rogalinie sprawdza się stara prawda, że im ładniejszy krajobraz, tym gorsze warunki rolnicze i na odwrót. Gleby w Rogalinie są słabe, piaszczyste, klasy IV i V. Trudnością dla rolnictwa są też częste susze, większe nawet niż w całej Wielkopolsce. Dla tego endemicznego klimatu decydująca jest prawdopodobnie Warta. Mimo to, dzięki wieloletniej pracy nad poprawą odczynu i zasobności gleb (wapnowanie, nawożenie obornikiem i kompostem, poplony, pozostawianie w glebie resztek pożniwnych), przedsiębiorstwo sieje dużo rzepaku ozimego oraz buraki cukrowe. Obie uprawy od kilku lat plonują całkiem dobrze. Oprócz nich MR sieje zboża (głównie ozime: pszenicę, pszenżyto i jęczmień). Od trzech lat MR stosuje uproszczenia w uprawie gleb. Orkę przeprowadza się z zasady jesienią pod rzepak i buraki cukrowe. Poza tym stosuje się bronowanie broną talerzową.

 

Pszczelarstwo

Łąki nadwarciańskie i lasy rogalińskie dostarczają wielu bogatych pożytków pszczelich. W Majątku Rogalin siejemy wiele rzepaku. Kwitnące na żółto duże pola to nie tylko czysta produkcja nastawiona na zysk. To niesamowite doznania: zapach i zapierające dech w piersiach widoki. To także raj dla pszczół. Z ich pracy w rzepaku rolnik wyciąga wymierne korzyści. Podobno obecność pasiek zwiększa plon ziarna rzepaku o 25%, a to oznacza zwyżkę przychodu z hektara o ponad 1000 zł. Dlatego też oprócz „naszych”, miejscowych i okolicznych pszczelarzy chętnie przyjmujemy pasieki wędrowne, przywożone i ustawiane na naszych uprawach. Oprócz miodu rzepakowego pszczoły w Rogalinie mają dosyć pożytków z kwitnących licznych akacji, posadzonych przez Raczyńskich w alejach w XIX wieku. Po akacjach kwitną liczne lipy. Zdarza się także miód spadziowy z alejowych klonów oraz ciekawe miody mieszane. W najbliższej przyszłości Majątek zamierza stworzyć z myślą o pszczołach i innych owadach poletka roślin miododajnych.