fot. M. Pietraszak Dmowski
fot. M. Pietraszak Dmowski
fot. M. Pietraszak Dmowski
fot. M. Pietraszak Dmowski
fot. R. Wasielica
fot. M. Pietraszak Dmowski
fot. M. Pietraszak Dmowski
fot. M. Pietraszak Dmowski
fot. M. Pietraszak Dmowski
Poprzednie zdjęcie Następne zdjęcie ukryj galerię
zobacz galerię
 
 

Kontakt

"Majątek Rogalin"Sp.z o.o.

z siedzibą w Rogalinie

ul. Nowa 3, Rogalin

PL 62-022 Świątniki n. Wartą

/Oddział Centralnej Informacji KRS 0000115802

kapitał zakładowy 133.000,-

jedyny wspólnik Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu

NIP 778-01-49-861/

Telefon:

.+48 61 813 80 40,+48 61 813 81 81

E-mail:

rogalin@post.pl

administrator strony www:

m.rogalin@wp.pl (do korenspondencji w sprawie wizyt, wycieczek, jazdy konnej, imprez).

biuro czynne pon - pt 8:00 - 15:00


 
Jazda konna w terminach uzgodnionych telefonicznie z instruktorem

Natalią Gasperowicz 

tel. 504 177 133.

 


 


Powitanie

Witamy w Majątku Rogalin!

 


 

 

Rogalin najczęściej kojarzony jest z dębami i pałacem. Ale to przecież nie wszystko! Wokół parku pałacowego, na powierzchni ok. 600 ha, rozciąga się majątek ziemski, istniejący od XIV wieku. W roku 1766 zakupiony przez hrabiego Kazimierza Raczyńskiego stał się najsłynniejszą rezydencją zasłużonego rodu hrabiów Raczyńskich herbu Nałęcz. Z powodu położenia blisko stolicy Wielkopolski i malowniczego usytuowania nad doliną Warty, Rogalin okazał się idealnym miejscem na główną siedzibę tego wpływowego i zamożnego rodu. Walory Rogalina docenili także slynni malarze. Dla Jacka Malczewskiego, Michała Gorstkina Wywiórskiego czy Leona Wyczółkowskiego był wielkim natchnieniem, a dla Poznaniaków miejscem rekreacji. 

 
Spośród wielu gospodarstw, które należały do rodziny Raczyńskich, majątek Rogalin obecnie jest jedynym w rękach założonej przez Edwarda hr. Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.
 
Zarządza nim spółka z o.o. „Majątek Rogalin”, która od 1993 r. dzierżawi gospodarstwo, zabrane w 1945 r. prawowitym włascicielom, od Agencji Nieruchomości Rolnych.  
 
Majątek Rogalin zajmuje się produkcją roślinną, głównie zbóż, rzepaku i buraków cukrowych. Hoduje owce i konie. Zaopatruje w wodę okoliczne wsie. Rolnictwo nie jest jednak celem samym w sobie. Za jego pomocą utrzymywany jest odwieczny, rolniczy i wiejski charakter tego pięknego miejsca. Jego przyroda i krajobraz obfitują w stare pomnikowe dęby oraz aleje i zadrzewienia śródpolne, pełne rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Rolnictwo nigdzie nie jest łatwym zajęciem. W Rogalinie, z częstymi suszami i słabymi, piaszczystymi, kamienistymi glebami, jest sporym wyzwaniem. 
 
Majątek Rogalin z pasją prowadzi tę działalność, aby utrzymać dla przyszłych pokoleń to nadzwyczajne i niepowtarzalne miejsce. Przez sąsiedztwo Poznania tak bardzo narażone na urbanizację. Tu wciąż można napawać oczy wyjątkowymi widokami. Zaledwie 17 km od centrum wielkiego miasta spotyka się orła bielika, kanię rudą, bociana czarnego, wydrę czy pięknego, chronionego chrząszcza kozioroga dębosza. A wszystko to w krajobrazie rozległych pól i łąk Majątku Rogalin.
 
Zapraszamy do odwiedzin!
Michał Wywiórski Stare dęby na łąkach w Rogalinie
własność Fundacji im. Raczyńskich 
Michał Wywiórski Stare dęby w parku w Rogalinie
własność Fundacji im. Raczyńskich
Michał Wywiórski Łąki w Rogalinie