Kontakt

"Majątek Rogalin"Sp.z o.o.

z siedzibą w Rogalinie

ul. Nowa 3, Rogalin

PL 62-022 Świątniki n. Wartą

/Oddział Centralnej Informacji KRS 0000115802

kapitał zakładowy 133.000,-

jedyny wspólnik Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu

NIP 778-01-49-861/

Telefon:

.+48 61 813 80 40,+48 61 813 81 81

E-mail:

rogalin@post.pl

administrator strony www:

m.rogalin@wp.pl (do korenspondencji w sprawie wizyt, wycieczek, jazdy konnej, imprez).

biuro czynne pon - pt 8:00 - 15:00


 
Jazda konna w terminach uzgodnionych telefonicznie z instruktorem

Natalią Gasperowicz 

tel. 504 177 133.

 


 


Informacje prasowe

Niezwykłe miejsce - zaledwie 17 km od Poznania

3.01.2012

Rogalin leży ok. 17 km na południe od centrum Poznania. Majątek ziemski o tej samej nazwie założony został po 1294 roku. Ma więc bardzo długą historię. Należał najpierw do rodu Łodziów z Bnina, których jedna z gałęzi od tej wsi przyjęła nazwisko Rogaliński. Później przechodził przez ręce kilku rodzin. Tu urodził się Krzysztof Arciszewski, pierwszy generał artylerii koronnej, a wcześniej admirał floty holenderskiej. Rogalin był własnością średnio zamożnej szlachty. Gdy trafiał do rąk rodzin zamożniejszych, takich jak Szlichtyngowie, stanowił jeden z wielu, zresztą niezbyt ważny. Dopiero wraz z kupnem Rogalina przez wybitnego członka rodziny Raczyńskich herbu Nałęcz, wówczas starosty generalnego Wielkopolski, miejsce to zaczęło być sławne.

Majątek Rogalin to miejsce o niezwykłych walorach przyrodniczych. W dolinie rzecznej leżą łąki i pastwiska Majątku Rogalin, tradycyjnie zwane Łęgami Rogalińskimi. Miejsce to, liczące niemal 200 ha, słynie z podobno największego w Europie skupiska wiekowych dębów. Łęgi objęte są wieloma formami ochrony przyrody. Są zespołem przyrodniczo-krajobrazowym, należą do europejskiej sieci NATURA 2000 (dyrektywy ptasia i siedliskowa). Ponadto są najbardziej znaną częścią Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.

W krajobrazie rozległych pól i łąk Majątku Rogalin zobaczyć można bielika, kanię rudą, bociana czarnego, wydrę czy pięknego, chronionego chrząszcza kozioroga dobosza.

Piękno tej przestrzeni docenili słynni malarze m.in. Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski (np. obraz zatytułowany W tumanie będący własnością Fundacji im. Raczyńskich, prezentowany w galerii malarstwa w Pałacu w Rogalinie, oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu).

Jacek Malczewski W tumanie

własność Fundacji im. Raczyńskich 

Majątek Rogalin zajmuje się produkcją roślinną, głównie zbóż, rzepaku i buraków cukrowych. Hoduje owce i konie. Zaopatruje w wodę okoliczne wsie. Rolnictwo nie jest jednak celem samym w sobie. Za jego pomocą utrzymywany jest odwieczny, rolniczy i wiejski charakter tego pięknego miejsca.

Majątek w Rogalinie to wspaniałe miejsce na niedzielny rodzinny spacer, to przestrzeń oferująca bliski kontakt z przyrodą (m.in. zoo gospodarskie, widoki pól rzepaku, łęgi) i ponadto możliwość nauki jazdy konnej.

Z początkiem 2012 roku została udostępniona strona internetowa Majątku Rogalin, dzięki której na bieżąco można śledzić to co aktualnie dzieje się w gospodarstwie i na co liczyć mogą odwiedzający Majątek goście - przyjaciele tego miejsca.

powrót