Zawody pasterskie w Rogalinie

img_3643_(kopiowanie)

zanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w organizowanych przez nas imprezach:

W piątek, 5 października br. w spichlerzu Majątku Rogalin organizujemy seminarium poświęcone wypasowi owiec. Masowy spadek pogłowia owiec w Polsce, zapoczątkowany w latach 90-tych ubiegłego wieku i trwający do dziś, odbija się poważnymi, niekorzystnymi skutkami nie tylko ekologicznymi, ale także kulturowymi i ekologicznymi. Tymczasem owce to doskonałe, ekologiczne kosiarki, które pomagają powstrzymać naturalną sukcesję roślin i utrzymać tradycyjny krajobraz oraz bioróżnorodność.

Tym zagadnieniom poświęcone będzie nasze seminarium, w którym udział wezmą botanicy, ornitolodzy i owczarze. Jest ono adresowane do przyrodników, urzędników i przede wszystkim rolników. Wśród referatów przewidziane są wykłady dotyczące proekologicznego nawożenia i wykorzystania pastwisk.

Trudno sobie wyobrazić owczarstwo bez psów pracujących. Dlatego przewidziane są także dwie prezentacje dotyczące kontynentalnej i brytyjskiej szkoły użytkowania psów owczarskich (pasterskich).

W sobotę i niedzielę, (6 i 7 pażdziernika br.) na terenie Łęgów Rogalińskich odbędą się zawody pasterskie. Zawody rozegrane zostaną przy użyciu rogalińskich owiec oraz specjalnie do tego wyszkolonych psów pasterskich.

Celem wydarzenia jest popularyzacja chowu owiec oraz pracy psów pasterskich w stylu angielskim. Chcemy pokazać odpowiedzialną, czynną ochronę krajobrazu wiejskiego, a także formy ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego i krajobrazu historycznego Rogalina.

Dokładny program już wkrótce.

Zachęcamy do udziału, wstęp wolny.