Chrońmy Rogalin!

2006.05.03._rogalin_kopiowanie

W dniu 2 września br. (środa)o godz. 19:00 w świetlicy w Świątnikach ma odbyć się spotkanie poświęcone planowanej strefie przemysłowej gminy Mosina, która ma objąć ok. 200 – 300 ha między wsią Świątniki a Rogalinem (Huby Rogalińskie – m.in. ul. Jesionowa oraz pobliskie Huby Mieczewskie (Mieczewo-Osada).

Ten idiotyczny i szkodliwy pomysł, który przyniesie bardzo wątpliwe korzyści gminie, a zniszczy krajobraz, środowisko i spokój całej okolicy, jest przedstawiany przez vice-burmistrza Mielocha jako jedyny ratunek dla gminy, która nie ma dość pieniędzy i nie może gdzie indziej się „rozwijać”, bo ograniczają ją trzy, a nawet cztery „nieszczęścia” – ujęcie wody dla Poznania i jego strefa ochronna, Wielkopolski Park Narodowy i Rogaliński Park Krajobrazowy. Podobno jest jeszcze jedno ograniczenie – pałac i park w Rogalinie. Niestety, pomysł, który nie był nigdy wspomniany w kampanii wyborczej obu burmistrzów i spadł na nas jak nowy dopust boży, znajduje podobno poparcie… mieszkańców Mosiny, którzy chcą tej swoistej zawarciańskiej odległej kolonii, mającej dostarczyć miastu więcej pieniędzy i żadnych uciążliwości.

Żyjemy w 2015 r. Od przełomu 1989 r. minęło już tyle lat, a świadomość decydentów pozostaje na poziomie industrializacji lat pięćdziesiątych, a może wręcz XIX wieku – wolną jeszcze przestrzeń (w tym przypadku nie nieużytek, a grunty orne) trzeba „zagospodarować”, ujarzmić i przekształcić, słowem zurbanizować.

Wszystkich, którym los Rogalina i jego okolicy leży na sercu, prosimy, by zarezerwowali już dzisiaj ten dzień i przybyli na zebranie, żeby po raz kolejny ratować Rogalin!