Siew rzepaku

SONY DSC

Niedługo po zakończeniu żniw wielkopolskie gospodarstwa przystępują do siewu rzepaku ozimego. W naszej części Polski optymalny termin agrotechniczny przypada na 25 sierpnia. Majątek Rogalin, uprawiający tradycyjnie stosunkowo dużo rzepaku ozimego, ma co roku w tym okresie do wykonania sporo zabiegów agrotechnicznych. Trzeba się bardzo mobilizować, żeby zdążyć posiać rzepak w terminie.

Rogalin, pośród wielu majątków ziemskich należących kiedyś do rodziny Raczyńskich, jest pod względem warunków naturalnych najsłabszym. (Choć za to najładniejszym!) Gospodarstwo ma kompleks gleb żytnio-ziemniaczanych. W Rogalinie występuje klimat endemiczny, charakteryzujący się stosunkowo małą ilością opadów. Często w okresie wiosenno-letnim występują susze. W połączeniu z lekkimi piaszczystymi glebami są to bez wątpienia dla rolników warunki trudne.

Wieloletnia praca nad poprawą jakości gleb, polegająca m.in. na wapnowaniu, siewie poplonów, nawożeniu obornikiem, pozostawianiu resztek pożniwnych doprowadziła do tego, że z powodzeniem uprawiać możemy rośliny bardziej wymagające: buraki cukrowe, pszenicę ozimą i rzepak ozimy.

Żeby oszczędzić koszty, czas i zawsze deficytową wilgoć w ziemi, od kilku lat gospodarstwo stosuje różne uproszczenia w uprawie. Praktycznie nie używa się już pługa. Do uprawy stosowany jest agregat uprawowy i brona talerzowa. Bardzo często siejemy w mulcz z resztek pożniwnych lub poplonów.

Na zdjęciach widać uproszczoną uprawę i glebę pokrytą dużą ilością resztek pożniwnych wymieszanych z ziemią. W tak przygotowane pole siejemy rzepak i inne rośliny.